Ekstremalne opady deszczu z powodziami i bez powodzi

Dotychczas środowisko naukowe klimatologów stawiało tezę, że w ocieplającym się świecie, jeśli mamy do czynienia ze wzrostem opadów atmosferycznych, to musi mieć to przełożenie na wzrost powodzi. Naukowcy z Australii i Stanów Zjednoczonych, po wnikliwej analizie, jednak stwierdzili, że wcale tak być nie musi, a nawet w pewnych przypadkach występuje spadek powodzi pomimo wzrostu opadów. Dzieje się tak głównie, gdy nad danym regionem gleba jest bardziej sucha niż powinna. Z reguły ładunkiem do intensyfikacji powodzi podczas ekstremalnych opadów deszczu jest silnie nawilgocona gleba.

Ashish Sharma z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiskowej na Uniwersytecie w Nowej Południowej Walii w Sydney, Conrad Wasko z Wydziału Inżynierii Infrastruktury na Uniwersytecie w Melbourne w Victorii oraz Dennis P. Lettenmaier z Wydziału Geografii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, w swoich badaniach doszli do wniosku, że pomimo rosnących dowodów na rosnące ekstremalne opady, odpowiednie dowody na wzrost liczby powodzi pozostaje dalej niewyjaśniony 1.

Fot. Zimowe burze zalały dzielnicę San Diego w styczniu 2016 r. Aby zrozumieć, w jaki sposób rosnąca liczba ekstremalnych opadów może wpłynąć na powodzie w przyszłości, konieczna będzie ściślejsza współpraca między naukowcami. Źródło: USGS

Ogólnie naukowcy, pokazując dowody na zmniejszenie się powodzi w coraz cieplejszym świecie, zaobserwowali zmniejszenie się następujących czynników:

  1. wilgotność gleby
  2. zasięg burzy
  3. topnienie śniegu

Rys. Prawdopodobieństwo natężenia przepływu wody (Q) w górnym 99 percentylu (Q 99%) jest powiązane ze zdarzeniem opadowym (P) w górnym 99 percentylu (P 99%) w sąsiednich Stanach Zjednoczonych (CONUS). Deszczowa pogoda jest definiowana jako wilgotność gleby powyżej mediany, a sucha pogoda jest definiowana jako poniżej mediany. Źródło: Skopiowana grafika z artykułu Ivancica i Shawa (2015).

W swojej pracy naukowej naukowcy napisali następująco:

Gdy opady są uzależnione od tego, że zlewnia jest wilgotna przed rozpoczęciem wydarzenia, liczba ich wzrasta do 62%, w przeciwieństwie do zaledwie 13%, gdy warunki glebowe przed burzą są suche. Oczywiście, co nie powinno dziwić hydrologów, wilgotność gleby moduluje reakcję na powódź. Wzrost opadów jednak nie musi przekładać się na wzrost powodzi, a wysuszenie warunków wilgotnościowych gleby jeszcze bardziej zmniejsza rozmiary powodzi.

Z kolei w serwisie popularno-naukowym Eos niezależna pisarka Terri Cook napisała 2:

Ekstremalne opady atmosferyczne, które mieszczą się w 99. percentylu codziennych zdarzeń, wzrosły w sąsiednich Stanach Zjednoczonych [CONUS – Contiguous United States] od lat pięćdziesiątych XX wieku w odpowiedzi na rosnące temperatury. Jednak pomimo twierdzeń społeczności klimatycznej, że rosnące ekstremalne opady nieuchronnie prowadzą do większych rozmiarów powodzi, wiele badań wykazało, że tak nie było.

Powyższe badanie daje wyraźnie do zrozumienia, że występuje znaczna niepewność w oszacowaniu zmian opadów wpływających nie tylko na obecność czy nieobecność powodzi, ale i również na dynamiczną zmienność warunków sztormowych w zlewniach hydrologicznych. Nie ulega wątpliwości, że jest potrzebna ścisła współpraca między meteorologami a hydrologami w kontekście postępujących zmian klimatu. W każdym razie tworzenie nowych prognoz pogody i projekcji klimatu ma pomóc w skuteczniejszej adaptacji klimatycznej, by zapobiec wielu szkodom materialnym i zapobiec niebezpieczeństwom zagrażającym ludziom, zwierzętom i roślinom.

Referencje:

  1. Sharma A. et al., 2018 ; If Precipitation Extremes Are Increasing, Why Aren’t Floods? ; Water Resources Research ; https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1029/2018WR023749
  2. Cook T., 2019 ; If Precipitation Extremes Are Increasing, Why Aren”t Floods? ; Eos ; https://eos.org/research-spotlights/if-precipitation-extremes-are-increasing-why-arent-floods

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *