Energia cieplna, polarny jet stream, ENSO, prądy morskie, ekstrema pogodowe

Energia cieplna w systemie klimatycznym cały czas od co najmniej 170 lat rośnie. To, że może być akurat zimno w atmosferze, znaczy, że ogrzały się bardziej oceany w ich głębinach, a ich powierzchnia jest bardziej chłodna jak w tym roku. Tak jest chociażby w przypadku występowania oscylacji oceanicznej La Nina (ENSO – teraz była od października do kwietnia). A gdy głębiny mniej się nagrzewają, powierzchnia jest ich cieplejsza, co powoduje parowanie z nich i większe nagrzewanie się atmosfery, podczas występowania El Nino (też ENSO – ostatnio bardzo silne i długie było od jesieni 2014 do jesieni 2016). To właśnie 2016 r. jest nadal uważany przez większość stacji meteorologicznych nadal za najcieplejszy w historii pomiarów od 1880 roku.

—–
Rys.1. Inwentaryzacja ciepła ziemi (akumenty) w ZJ (1 ZJ =10 21  J) dla elementów systemu odprowadzającego Ziemię w stosunku do 1960 i od 1960 roku (przyjęcie informacji na temat wzrostu kriosfery na rok 2018). Zobacz Sekty. 1–4 dla źródeł danych. Górny ocean (0–300 m, niebieska linia i–700 m, jasnoniebieskie) odpowiada za 0 za bieżącym spadkiem, wraz z spadkiem pośrednim (700–2000 m, niebieskie zacienienie w głębokim oceanie 2000 m głębokości (cieniowanie ciemnoniebieskie).Ucieknijcie się utrzymanie, nasze kontracje, układanie kontuzji było magazynowanie nazie (pomarańczowe zacienienie), po którym pozyskiwanie w ciepła ciepła było noszeniem lodu w kriferze (szare zacienienie). Ze względu na niską niską niską udział. Niepewność w oszacowaniu oceanu rowniez dominuje nad całkowitą niepewnością (linie przerywane kropkowo-wyprowadzone z odchyleń standardowych ( σ ) dla oceanu, kriosfery ladu I, niepewność atmosferyczna JEST stosunkowo Niewielka).  Zakłada się, że głębokie oceanu ( >2000 m) Zero przed 1990 r. (więcej obiektów w Rozdz. 1).Zbiór danych dla inwentaryzacji ciepła Ziemia jest publikowana w Niemieckim Centrum Obliczeniowym Klimatu (DKRZ, https://www.dkrz.de/ ) pod DOI https://doi.org/10.26050/WDCC/GCOS_EHI_EXP_v2 . Strumień netto wA z programu NASA CERES działania na czerwono ( https://ceres.larc.nasa.gov/data/ , ostatni dostęp: 7 sierpnia 2020 r.; patrz także np. Loeb i in., 2012) dla lata 2005 –2018, aby łączny okres najlepiej osadzić szac. O nas zachowane osiągnięcia ciepła 358±37  ZJ w okresie 1971–2018, co odpowiada szybkości ogrzewania (tj. EEI) 0,47±0,1  W m- 2 stosuj w sposób ciągły i odpowiadającą Ziemi ( 5,10×10 14  m 2 ). Odpowiadający EEI w latach 2010–2018 wynosi 0,87±0,12  W m −2 . Zastosowano zastosowanie najmniejszych kwadratów, najmniejszych kwadratów, pod uwagę wziętych (patrz także von Schemmann i Le Traon, 2011).
——
Ponadto mamy też, cyrkulacje atmosferyczne i oceaniczne, zwłaszcza te pierwsze jak silny polarny prąd strumieniowy (polarny jet stream), często powodują zawirowania meteorologiczne, że na względnie ciepłych niskich szerokościach geograficznych może być czasami bardzo chłodno (np. blokada wyżów atmosferycznych w zimie, także wpływ rozbicia wiru polarnego jak w tym roku od początku stycznia do połowy kwietnia, oddziałującego mrożnym powietrzem w szczególności na średnich szerokościach). I na odwrót. Na względnie chłodnych szerokościach geograficznych może być czasami bardzo ciepło (np. blokada wyżów atmosferycznych latem przynosząca często fale upałów, susze, pożary, jak np. ekstremalna fala upałów teraz w czerwcu w stanach USA – Waszyngtonie i Oregonie oraz w kanadyjskiej prowincji Kolumbii Brytyjskiej czy teraz w sierpniu ekstremalne pożary w Grecji czy w Turcji).
—–
Rys.2. Wyidealizowana reprezentacja ogólnej cyrkulacji atmosfery pokazująca pozycje Frontu Polarnego; ITCZ (Międzytropikalnej Strefy Konwergencji); subtropikalnych prądów strumieniowych (STJ) frontów polarnych prądów strumieniowych (PFJ) © Crown Copyright, Met Office
——
Tak samo oscylacje oceaniczne (ENSO, PDO, MJO, NAO) odpowiadają za to, że, na względnie suchych szerokościach geograficznych, może być czasami bardzo wilgotno. I na odwrót. Na względnie wilgotnych szerokościach geograficznych może być czasami bardzo sucho. Choć tutaj generalnie jest tak, że wzrost temperatury powoduje i będzie powodować (przez jakiś czas jak podejmiemy szybką redukcję gazów cieplarnianych czy permanentnie, gdy nie podejmiemy żadnych działań redukcji emisji GHG), że obszary suche będą jeszcze bardziej suche i z rzadszymi opadami deszczu, a obszary wilgotne jeszcze bardziej wilgotne i z częstszymi opadami deszczu.
Tak więc, globalne ocieplenie to nie tylko fale upałów, susze i pożary (te ostatnie są w szczególności spektakularne), ale i też nawalne opady deszczu, powodzie, coraz gwałtowniejsze burze czy nawet gradobicia, a nawet śnieżyce, chociaż te zjawiska chłodne będą miały coraz krótszy czas wraz dalszym ocieplaniem klimatu. Pamiętajmy o tym.
I co istotne. Teraz obecnie na Ziemi i tak opady deszczu są częstsze od susz. Chociażby nad oceanami i nad wybrzeżami ich, zwłaszcza gdzie płyną ciepłe prądy oceaniczne jak np. Prąd Zatokowy na Atlantyku u wybrzeże wschodnich USA i południowo-wschodniej Kanady czy Kuro Siwo na Pacyfiku u wybrzeży wschodniej Japonii, gdzie coraz cieplejszy klimat powoduje jeszcze większe parowanie wody, ale i też jej skraplanie i intensywne opady we wspomnianych wilgotnych obszarach najczęściej. Z kolei obszary kontynentalne, z dala od wybrzeży czy obszary nadoceaniczne, tam gdzie płyną zimne prądy oceaniczne jak np. Prąd Kalifornijski na Pacyfiku u wybrzeży zachodnich USA czy Prąd Kanaryjski na Atlantyku u wybrzeży pólnocno-zachodnich Afryki, będą narażone na częstsze okresy bezdeszczowe, czyli bardziej długotrwałe susze w synergii z falami upałów, a także coraz gwałtowniejszymi wielkoskalowymi pożarami.
—–
Rys.3. Tornado
——-
To tylko część przykładowych wymienionych zjawisk atmosferycznych i oceanicznych na Ziemi, które są brane pod uwagę w naukach atrybucji (przypisywania) zmian klimatu, w których istotną rolę odgrywa wyodrębnianie sygnałów tychże zmian klimatu od szumów naturalnych klimatycznych zmienności (jak np. cyrkulacje czy oscylacje).
Podsumowując ten krótki wpis, w interesie ludzkości jest jak największe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, gdyż przyszłość nasza może być bardzo nieciekawa jeśli dalej będziemy spalać paliwa kopalne oraz wylesiać i osuszać naszą planetę Ziemię.
——-

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *