Śmiercionośne fale upałów w Europie
Co nas czeka, gdy powieje ciepłą wiosną i potem pojawi się upalne lato? La Niña dobiega końca i najprawdopodobniej jesienią pojawi się El Niño. Niektórzy politycy rządzący cały czas podpisują na nas wyrok. Co będzie, gdy nas Polaków spotka ten sam los co rok temu Francuzów, Niemców i Brytyjczyków. Akurat te kluczowe w filozofii i nauce europejskiej kraje doznały ekstremalnych fal upałów.
Między 1 czerwca a 22 sierpnia 2022 r. we Francji zanotowano około 11 000 zgonów z powodu fal upałów. Od 11 do 24 lipca w Niemczech odnotowano około 6500. A od 8 d0 19 lipca w Wielkiej Brytanii zmarło około 3200 ludzi, w tym około 2800 w wieku powyżej 65 lat.
Dużej liczby polityków jednak to nie obchodzi. Może gdy sami doznają na własnej skórze siły rażenia ekstremalnych fal upałów, może dopiero wtedy oczy im się otworzą szerzej, że ten cholerny świat w diabelski sposób coraz bardziej się ociepla przez te koszmarne spalanie paliw kopalnych oraz degradację ekosystemów leśnych, torfowiskowych i innych.
Nie rozumiem tego co oni chcą zyskać, gdy temperatura w Warszawie sięgnie 50 stopni Celsjusza przez co najmniej kilka dni. Nie rozumiem zwykłych ludzi, że nie rozumieją problemu spalania paliw kopalnych, wycinania drzew i osuszania torfowisk. Przecież ignorancja zmian klimatu i ignorancja polityki dekarbonizacji przyniesie tylko ogromne koszty i straty.
Fot. Mapa anomalii temperatur w Europie w lipcu
Brudne i zabójcze paliwa kopalne
Węgiel kamienny, brunatny?! W normalnych krajach to archaiczny wynalazek, który powoli odchodzi na śmietnik historii. W normalnych krajach zaczynają zdawać sobie sprawę, że węgiel = śmierć, w tym z powodu nasilania się latem ekstremalnych fal upałów. Węgiel to śmierć. Śmierć dla tysięcy ludzi na całym świecie. To śmierć z powodu wdychania, przy spalaniu w nim i ulatnianiu do atmosfery, trujących związków toksycznych, takich jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla (czad), pyły, metale ciężkie (kadm, ołów, rtęć). Tak samo przy spalaniu ropy naftowej ulatniają się takie toksyczne związki jak: tlenek węgla, sadza, węglowodory aromatyczne.
To nie tylko gazy cieplarniane ocieplające tę planetę co najmniej od około 170 lat, ale także masa trucizn, które wdychamy codziennie przez niezrozumienie, opieszałość, naiwność, cynizm, głupotę wszystkich ludzi na tej planecie, zwłaszcza wielu polityków, którzy przez ponad dwa stulecia, kosztem niszczenia i zanieczyszczania środowiska naturalnego oraz narażania na utratę zdrowia i życia ludzi, zwierząt i roślin, liczą tylko zyski najtańszym kosztem. Dalej w większości krajów nie ma wyceny niszczenia środowiska naturalnego. Jest to wielkie gigantyczne kapitalistyczne oszustwo oparte na brudnym i prostacki przemyśle paliw kopalnych.
Czas na konkretne, realne i uczciwe działania dekarbonizacyjne
Dość tego! Wykańczamy tę planetę i samych siebie na własne życzenie. Głupota ludzka nie zna granic. Mamy w zasięgu rąk technologie niskoemisyjne (odnawialne źródła energii, OZE, wodór), magazyny energii, elektryczne pojazdy, efektywność energetyczna itd., ale dalej biernie i pasywnie jesteśmy uzależnieni od brudnych paliw kopalnych. Kiedy wreszcie po rozum do głowy pójdziemy?!
Świat się cały czas bezlitośnie ociepla. Sięgamy już anomalii prawie 1,3 stopnia Celsjusza w stosunku do okresu przedprzemysłowego 1850-1900. Przy obecnym tempie spalania paliw kopalnych i degradacji ekosystemów w ciągu kilku lat przekroczymy pierwszy krytyczny próg, podany w Porozumieniu Paryskim w grudniu 2015 r., 1,5 stopnia Celsjusza. Czy naprawdę tak ciężko i topornie myślimy?! Nie zastanawiamy się co nas czeka?! Co czeka nasze dzieci w przyszłości?! Co czeka pozostałe gatunki ze świata flory i fauny?!
Politycy obudźcie się! Wydajcie mądre decyzje polityczne do dekarbonizacji wszystkich gospodarek świata. Następnie wpłyńcie na ludzi, by zaczęli prowadzić zrównoważony ekologicznie i klimatycznie konsumencki styl życia.
Oczywiście radykalizm nie jest wskazany w żadnym przypadku. Wszystkie decyzje muszą zapadać zdroworozsądkowo i bardzo mądrze. Dość tej opieszałości i zgnuśnienia. Czas na działania, które wyznaczył już IPCC w swoim obecnym szóstym raporcie oceny (2021-2023). Podsumowanie jego pojawi się w kwietniu tego roku.
To będzie kluczowy moment na obudzenie tej apatycznej ludzkości aby wreszcie zaczęła nie tylko o sobie myśleć, ale i również o innych gatunkach, a także o swoich potomkach w dalszych dekadach XXI wieku. Jeszcze wcale nie jest za późno, ale dzwonek alarmowy cały czas grzmi. Do roboty ludzkość! Ratuj siebie i inne gatunki na planecie Ziemia.
–
Źódła: