Jeszcze nie jest za późno

Jeszcze nie jest za późno………

Globalna temperatura na razie zwolniła tempo bo nie mamy El Niño. I to tak silnego jak w 1998 i teraz sprzed 2-3 lat, w 2015-16. Jednak 2017 to był rok najcieplejszy bez El Niño, od co najmniej 1880 roku gdy regularnie mierzy się temperaturę na świecie. I był to rok cieplejszy niż 2015 z El Niño, ale za to chłodniejszy niż rekordowy 2016 z El Niño.

Ogólnie rzecz biorąc glob ziemski po El Niño 2014-16 ocieplił się o prawie 1,1 stopnia Celsjusza. 1,5 stopnia Celsjusza to moment krytyczny na przetrwanie najwrażliwszych ekosystemów jakimi są rafy koralowe. To również będzie miało bardzo ujemny wpływ na przetrwanie ekosystemów w bardzo skrajnych warunkach, na przykład silnie nasłonecznionych, suchych i mało wilgotnych, gdzie występują coraz częstsze susze, upały i pożary. Ofiarami będzie wiele zwierząt, w tym ludzie.

Rysunek. Wybielona rafa koralowa na Malediwach, maj 2016, (c) XL Catlin Seaview Survey / Underwater Earth.

Koncentracja dwutlenku węgla nieubłaganie od czasów zakończenia II wojny światowej regularnie rośnie wyraźnie w górę. Według NASA, od 1945 roku było to 310 ppm (parts per million) [310 cząsteczek CO2 na milion cząsteczek powietrza atmosferycznego]. 13 lat później w 1958 roku, podczas pierwszych pomiarów instrumentalnych stężenia atmosferycznego CO2, było już 315 ppm. W 1988 roku gdy powstało IPCC (Międzyrządowy Panel ds Zmian Klimatu), a więc 30 lat później, było to już 351 ppm. 9 lat później, w 1997 roku, podczas podpisywania przez państwa świata Protokołu z Kioto, było już 363 ppm. A podczas podpisywania Porozumienia Paryskiego, 18 lat później, było to już 402 ppm. W 2017 roku koncentracja CO2 wyniosła 406 ppm.

Energia cieplna w systemie klimatycznym (ziemia [roślinność lądowa + gleby] – atmosfera – oceany [w tym roślinność oceaniczna – plankton] cały czas nieubłaganie rośnie. Z im większym mamy do czynienia spalaniem paliw kopalnych i wylesianiem, tym więcej energii cieplnej zatrzymuje nasz układ klimatyczny. Obecnie, aż 93 % ciepła pochodzącego ze Słońca absorbują oceany i morza. Po 3 % przypada na gleby i roślinność oraz na lądolody, lodowce polarne i górskie, lód pływający w obszarach polarnych oraz wieczną zmarzlinę. I 1 % ciepła zatrzymuje atmosfera, a ściślej rzecz biorąc troposfera.

Zmiany klimatyczne są coraz wyraźniejsze w Arktyce, która ociepla się najszybciej na Ziemi. Prawie o 2-3 stopnie szybciej niż na przykład Europa czy Ameryka Północna i Azja. Globalne ocieplenie przyczynia się do zwiększenia liczby dni upalnych, a zmniejszenia liczby dni mroźnych. Choć te ostatnie jeszcze mają miejsce w wielu obszarach, zwłaszcza klimatu umiarkowanego, no i oczywiście borealnego. Jednak z dekady na dekadę widać wyraźnie, że nie tylko zwiększa się liczba dni upalnych na niekorzyść mroźnych, ale i również przybywa dni z większą temperaturą niż na przykład 10 lat temu. I vice versa ubywa dni z mniejszą temperaturą niż 10 lat temu.

Czy doczekamy się wkrótce takich temperatur jak w Genui czy w Marsylii czy nawet w Barcelonie? Na to wygląda, że tak, bo ludzkość nie za bardzo kwapi się do tego aby silnie redukować emisje gazów cieplarnianych, nie mówiąc o ich zupełnym wyzerowaniu. Potrzebne jest solidniejsze nowe porozumienie klimatyczne, jeszcze bardziej zdecydowane niż Paryskie. No i nie może być tak, że USA, największy na świecie emitent gazów cieplarnianych na osobę, wychodził z tego porozumienia.

Ludzkość musi w końcu zrozumieć, że trzeba przedsięwziąć wszelkie środki aby dokonywać gigantycznej przebudowy gospodarek energetycznych, transportowych, rolniczo-leśnych, budowlanych, przemysłowych i handlowych. Trzeba postawić też bardzo poważnie na ochronę środowiska naturalnego. Wiele ekosystemów mają ogromne rezerwuary węgla i należy je odpowiednio zabezpieczyć.

Jeszcze nie jest za późno……..

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/2017-najgoretszy-rok-bez-el-nino-268

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/wzgledem-okresu-przedprzemyslowego-co-to-wlasciwie-oznacza-236

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/1-5-czy-2-stopnie-co-to-w-ogole-za-roznica-191

https://data.giss.nasa.gov/modelforce/ghgases/

http://energyeducation.ca/encyclopedia/Ocean_heat

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/fale-upalow-coraz-silniejsze-i-dluzsze-257

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/ocieplenie-klimatu-budapeszt-w-warszawie-a-warszawa-w-petersburgu-279

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *