Zimowo w Kalifornii

Od tygodnia czasu na wybrzeżach zachodnich stanów, w tym przede wszystkim w Kalifornii mają miejsce silnie obniżone temperatury oraz śnieżyce i mrozy, a także burze, ulewy i powodzie.
Wydział meteorologiczny National Weather Service, w Los Angeles, wydał wiele rozporządzeń alarmowych. W obszarach krytycznie zagrożonych zamknięto drogi szybkiego ruchu, między innymi łączące ze stanem Oregon. Ponadto odwołano wiele lotów samolotów oraz powstały przerwy w dostawie prądu.
Daniel Swain, klimatolog z UCLA zasugerował, że zimowe warunki w Kalifornii utrzymają się prawdopodobnie nawet przez kilka tygodni. I wszystko na to wskazuje, że ten rok zimowy zakończy się bardzo dużą pokrywą śnieżną w Sierra Nevada.
27 lutego 2023 r. Grace Toohey i Natan Solis podali na łamach magazynu Los Angeles Times, że National Weather Service prognozuje do 6 stóp dodatkowego śniegu do środy w Sierra Nevada i do 2 stóp w górach południowej Kalifornii.
W zeszłym tygodniu odnotowano tam bezprecedensowo duże opady śniegu, które były na tyle duże, że zamknięto nie tylko wiele dróg dojazdowych, ale także dostęp do Parku Narodowego Yosemite. Na wyższych położeniach parku spadło aż 15 stóp śniegu. Ogromne opady śniegu sprawiły trudności z komunikacją.
W środę 1 marca 2023 r. w górach Sierra Nevada wydano National Weather Service wydał ostrzeżenia przed zamieciami śnieżnymi. Prognoza nadal jest aktualna, że pokrywa śniegu w wielu rejonach górskich może sięgać 6 stóp.
Jeanine Jones, kierownik ds. Zasobów międzystanowych w Departamencie Zasobów Wodnych Kalifornii, powiedziała w oświadczeniu dla serwisu NPR, że ostatnie obfite opady śniegu w Kalifornii, łącznie z napływami dziewięciu rzek atmosferycznych na początku stycznia, wpłyną na złagodzenie wieloletniej suszy.
Można też dodać, że te ekstremalne ochłodzenie Kalifornii i przylegających rejonów, wpłynie też na większe zaspokojenie potrzeb ludzkich w zasoby wody użytkowej i do celów rolniczych oraz przemysłowych. Ponadto wysoka pokrywa śnieżna zasili wody gruntowe w ekosystemach, głównie leśnych, zarówno górskich, jak i wyżynnych i nizinnych.
Tymczasem zimowe warunki pogodowe wróciły również tradycyjnie na obszary północno-wschodniej części USA, gdyż jeszcze dwa tygodnie temu było tam wczesnowiosennie.
Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *