Zatrzymywanie się AMOC i Golfsztromu

Co nam mówią dwie prace w Nature. Autorstwa Davida Thornalleya i innych oraz Levke Caesara i Stefana Rahmstorfa? Można zadać pytanie. Czy Golfsztrom zadziała jak ujemne sprzężenie zwrotne? Jest najsłabszy od 1600 lat.
 
Zimna plama u wybrzeży południowej Grenlandii wpływa na to, że coraz więcej słodkiej wody z topniejących lodowców Grenlandii trafia do oceanu, a coraz mniej słonych wód niesie z sobą Prąd Zatokowy. Jednak rosną temperatury wód u wschodnich wybrzeży USA. Czy świat się wtedy nieznacznie ochłodzi?

 
Na pewno takich zim jak podczas Małej Epoki Lodowej w Europie nie będzie, ale mogą być takie jak w drugiej połowie XX w. Nie cieszmy się jednak zbytnio, bo globalne ocieplenie będzie i tak postępować, nawet gdy zatrzyma się Golfsztrom, tyle, że może w wolniejszym tempie. A fale upałów będą występować jeszcze większe latem po obu stronach Atlantyku. W każdym razie czeka nas niespodzianka, której w ogóle nie jesteśmy świadomi.
 
Oprócz zwalniającego Prądu Zatokowego wyhamowuje też cała AMOC (Południkowa Atlantycka Cyrkulacja Wymienna), czyli system złożonych prądów oceanicznych występujący na północnym Atlantyku. To wszystko ulega już zaburzeniu. Przyczyną jest właśnie postępujące globalne ocieplenie.
 
Dodatkowo praca sprzed 2 lat Jamesa Hansena i innych mówiła nam co innego, że zatrzymanie Golfsztromu wpłynie na masowe zasilenie atmosfery energią cieplną przynoszącą megasztormy. A więc, globalne ocieplenie miałoby zwiększyć swoją moc. a jaka jest prawda, przekonamy się gdy już będzie poważnie zatrzymywać się Prąd Zatokowy. Warto o tym pamiętać.
 
A więc czy nas czeka krótkotrwałe regionalne ochłodzenie czy wzmocnienie globalnego ocieplenia? Czy w ciągu najbliższych 12 lat zatrzyma się AMOC i Golfsztrom? To raczej niemożliwe. Gdy świat szybciej przekroczy 2 st.C, to raczej ziści się scenariusz Jamesa Hansena.
 
Koncepcja zwolnienia Golfsztromu i AMOC powinna być też uwzględniona w ostatnim raporcie IPCC.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *