Same praktyki rolnictwa ekologicznego nie zatrzymują ani nie spowolnią wpływu globalnego ocieplenia

Same praktyki rolne jak permakultura czy agroleśnictwo nie zatrzymają emisji gazów cieplarnianych. Nawet nie wpłyną na spowolnienie.

Główne emisje gazów cieplarnianych są spowodowane przez spalanie paliw kopalnych (ok. 89 % emisji GHG), a następnie przez deforestacje (ok. 11 % GHG). I to je trzeba przede wszystkim wyeliminować.

Ale i tak nawet totalne wyzerowanie emisji GHG od dziś nie wpłynie na zatrzymanie wpływu temperatury globalnej. Jedynie nastąpiłoby spowolnienie globalnego ocieplenia. Wówczas temperatura globalna co najmniej do lat 60-tych XXI w. by jeszcze wzrastała, a w najgorszym razie do końca naszego wieku lub I czy II dekady XXII w.

System klimatyczny jest bezwładny. W tej chwili emisje GHG, ekwiwalent CO2 (suma wszystkich GHG), wynosi 485 ppm, a więc, tyle ile było 3,5 mln lat temu w środkowym pliocenie. Ale temperatura globalna wtedy oscylowała ok. 2-3 st.C. Tak więc, jesteśmy na dobrej drodze i tak osiągnąć tę temperaturę nawet po wyzerowaniu od dziś emisji GHG.

Dopiero wtedy nastąpiłoby bardzo powolne stabilizowanie systemu klimatycznego Ziemi, a potem prawdopodobny spadek temperatury po tysiącach, a może nawet po dziesiątkach, czy w najgorszym przypadku, po setkach tysięcy lat.

Tak więc, praktyki rolne jak agroleśnictwo czy permakultura, mające na celu pochłanianie (absorpcję) dwutlenku węgla z atmosfery, bez wyeliminowania spalania paliw kopalnych i wylesiania i innych zmian użytkowania terenu, nic nie dadzą. Ale wszystkie działania mitygacyjne jak najbardziej mocno wpłyną na to, że temperatura będzie wolniej wzrastać, znacznie wolniej.

Dlatego mimo wszystko, będzie musiała być w ostateczności użyta geoinżynieria – wychwyt CO2 z atmosfery i to na masową skalę. Jednak to będzie się wiązało nie tylko z ryzykiem rozregulowania systemu klimatycznego Ziemi, ale i nieprzewidzianego znacznego zaburzenia biosfery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *