Jaki jest próg bezpieczeństwa klimatycznego?

Według raportu IPCC progiem destabilizacji klimatycznej jest 1,5 st.C, które mamy osiągnąć w czasie 12-34 lat. Ale może się ten próg okazać jeszcze niższy. Wszystko zależy od tego ile spalimy węgla. Na 2018 r. było to 37,1 Gt CO2.
Konkretniej. Do 2030 r. musimy zredukować emisje gazów cieplarnianych (GHG) o 45 %. A do 2050 r. do zera. Czy ten cel osiągniemy? Trudno powiedzieć widząc jak niektóre kraje jak Australia czy Japonia ochoczo budują jeszcze elektrownie i kopalnie węglowe.

Próg destabilizacji klimatycznej uruchamiającej szereg dodatnich sprzężeń zwrotnych, jak chociażby gwałtowne emisje metanu z wieloletniej zmarzliny czy z podmorskich klatratów, możemy osiągnąć wcześniej (1,5-2,0 st.C), a możemy i później (2-3 st.C). A może jeszcze później. Wcześniej na pewno nie bo by naukowcy już dawno obliczyli i podnieśli alarm, że zmiany klimatyczne nabierają coraz większego obrotu.
Dlatego też należy ufać naukowcom dokonującym bezpośrednich i pośrednich pomiarów naziemnych i podmorskich oraz pomiarów satelitarnych, a także dzięki coraz lepszym symulacjom modeli klimatycznych.
A jaki jest próg ostatecznego bezpieczeństwa klimatycznego? Większość naukowców, zwłaszcza w ramach IPCC, ustaliła go na 2 st.C. To moment, w którym doszłoby do naprawdę bardzo groźnego kryzysu klimatycznego. Jednak niewykluczone jest, że w ciągu kilku najbliższych lat okaże się to 1,9, 1,8, 1,7, 1,6 czy w końcu 1,5 st.C.
Wszystko zależy od tego co się będzie wydarzało na Ziemi. Jakie będą zachodzić procesy fizyczne (atmosferyczne, hydrologiczne) prowadzące do ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych. I jak silne one będą miały oddziaływanie na ludzi i na inne gatunki. Wszystko też będzie zależeć od nas samych, w jakim stopniu będziemy mitygować zmianom klimatu i w końcu adaptować się.
W każdym bądź razie jak próg bezpieczeństwa klimatycznego będzie poważnie się zaniżał powiadomią nas o tym naukowcy. Dowiemy się o tym z szeregu prac recenzowanych. I w końcu też dowiemy się o tym z kolejnego małego raportu IPCC, który jest przewidywany jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *