Gwałtowne zmiany klimatu w wielu regionach Ziemi przyspieszają

Największa dramaturgia klimatyczna rozgrywa się w Arktyce, w strefie klimatu borealnego i w obszarach zwrotnikowych. W Arktyce topnieje coraz gwałtowniej lód morski, lądolód Grenlandii, wieloletnia zmarzlina. W strefie klimatu borealnego płoną lasy tajgi oraz torfowiska. A w obszarach zwrotnikowych robi się coraz goręcej i coraz bardziej sucho oraz zaczyna wody brakować.

Również w rejonach klimatu śródziemnomorskiego i umiarkowanego zachodzą zmiany. Są obszary takie, w których podobnie jak na zwrotnikach robi się przede wszystkim coraz bardziej sucho i zaczyna bardzo niebezpiecznie obniżać się poziom wód gruntowych. Możliwe, że już za 20-30 lat i tam zacznie brakować wody pitnej.

Największe zmiany klimatyczne zachodzą na półkuli północnej. Ponieważ jest na niej więcej lądów niż oceanów i mórz razem wziętych. Ta półkula jest znacznie gorętsza od południowej. I właśnie tam zmiany klimatu są najsilniejsze. Tam też występują najsilniejsze ekstremalne zjawiska atmosferyczno-wodne jak huragany, tajfuny czy sztormy. Na lądach z kolei tornada i trąby powietrzne. Tam też mamy do czynienia z większą liczbą ekstremalnych nawalnych opadów deszczu, burz, gradobić czy w końcu niebezpiecznych powodzi błyskawicznych.

Na półkuli południowej również zachodzą gwałtowne zmiany klimatyczne. W szczególności występują one w Australii. Ten mały kontynent jest jednym z najbardziej suchych i gorących regionów na Ziemi. Jest w szczególności silnie narażony na pustynnienie i na ubytek wód gruntowych, a w szczególności tej do picia. Również Australia jest często nawiedzana przez pożary buszu.

Obszary południowo-wschodniej Azji oraz Amazonii w Ameryce Południowej po masowej deforestacji są również coraz częściej atakowane przez pożary lasów i torfowisk. Amazonia dodatkowo stepowieje. Wysusza się. Co grozi zaniknięciem za kilkadziesiąt lat lasów deszczowych. To samo grozi lasom na Borneo, Sumatrze czy Papui przez niepohamowane wylesianie. Ten region świata w przeciwieństwie do Amazonii jest fluktuacyjnie nawiedzany przez La Nina przynoszącą obfite opady deszczu lub przez El Nino anomalnie przynoszące uciążliwe susze, których przyczyną są pożary. I być może stepowienie tak szybko tam nie nastąpi.

Trzeci rejon lasów deszczowych w Kotlinie Kongo nie jest na razie silnie zagrożony przez zmiany klimatu, ale może tak się wkrótce stać po masowym wylesianiu przez ludzi. W każdym razie za 20-30 lat ten rejon Ziemi może być również zagrożony stepowieniem. Kwestia czasu i wzrostu globalnej temperatury, a także zmiany biegu prądów oceanicznych.

Na półkuli południowej kontynent Antarktyda jest również narażony na coraz szybsze topnienie. Do 2014 r. względnie lód morski bardziej przyrastał niż topniał. Tak samo w dużym zakresie część wschodnia Antarktydy bardziej górzysta i wyniesiona z oceanu nad ląd nie jest tak narażona na coraz szybsze topnienie przez coraz cieplejsze wody Oceanu Południowego. Co innego część zachodnia Antarktydy, która jest w większości położona w misie oceanicznej i zależna jest od podmywania przez coraz cieplejszy Ocean Południowy i okoliczne morza. A więc, nisko położona i mniejsza Antarktyda Zachodnia od kilkudziesięciu lat gwałtowniej topnieje niż ogromna Antarktyda Wschodnia.

Po 2014 r. jednak, zarówno lód morski, jak i Antarktyda Wschodnia zaczynają mocniej topnieć. A więc, i tam zaczynają zmiany klimatu coraz silniej wpływać. I to jest bardzo niepokojące. Największy niepokój wzbudza jednak to, że może nastąpić bardzo niebezpieczna destabilizacja Antarktydy Zachodniej i procesy coraz silniejszej utraty masy lodowej i topnienia lodu na Antarktydzie Wschodniej. Coraz szybsze topnienie lodu morskiego w Antarktyce jest tak samo niepokojące jak w Arktyce. I tego należy się obawiać.

Zmiany klimatu w wielu rejonach Ziemi są coraz wyraźniejsze i coraz silniejsze. A przecież jeszcze wymierają gatunki. Już nie tylko z powodu niszczycielskiej działalności człowieka, ale z powodu coraz gwałtowniejszego ocieplania się wód i lądów na naszej planecie Ziemi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *