Takie fale chłodu jak w tym roku będą się jeszcze zdarzać na świecie i także w Europie w coraz cieplejszym świecie, aczkolwiek będą coraz rzadsze.
Mamy układ pogodowy taki, że coraz częściej jest zablokowana cyrkulacja zachodnia atlantycka gdy polarny prąd strumieniowy zwalnia, wtedy spływają do nas albo masy gorącego powietrza subtropikalnego z Afryki albo masy zimnego powietrza polarnego z Arktyki. Oczywiście z roku na rok tych cieplejszych mas powietrza będzie więcej. Ale to może być podobna sytuacja pogodowa jakie miała zdarzenie w styczniu, lutym i jeszcze w marcu w Ameryce Północnej, zwłaszcza w USA. Tyle, że tam wlewały się z Arktyki wiry polarne, podobnie wystąpił taki polarny wir w Europie poprzedniej zimy zwłaszcza w lutym i marcu, a teraz mamy raczej do czynienia z klasycznym napływem polarnego powietrza arktycznego.
Warto podkreślić, że w pierwszej dekadzie maja na Alasce, czy nawet w zachodnio-północnej Kanadzie czy nawet na Syberii za Uralem było niedawno cieplej niż w Europie Środkowej, teraz sytuacja pogodowa może się już zmieniać powoli idąc ku ciepłu. Od tygodnia czy nawet od 10 dni odblokowała się cyrkulacja zachodnia, bo przyniosła z sobą opady deszczu, prawie w całej Europie. Także padało we wschodniej części USA.
Teraz we wschodniej części USA jest bardzo ciepło jak w Chinach, Azji południowo-wschodniej, Australii, na Karaibach, w północnej części Ameryki Południowej, w południowej części Afryki. Ekstremalne upały i susza panuje teraz w Afryce Saharyjskiej i w Indiach.
Rys. 1 Temperatura 2 metry nad powierzchnią Ziemi w stopniach Celsjusza. 23 maja 2019 r.
Możliwe, że w skali planetarnej mamy przyspieszone globalne ocieplenie. W takiej sytuacji mieliśmy we wspomnianej pierwszej dekadzie maja sytuację pogodową taką, że Arktyka była cieplejsza i to nawet dwukrotnie niż Europa czy wschodnia część USA. Tak ekstremalnie wysoka temperatura w Arktyce i na Grenlandii dochodząca do 30 stopni Celsjusza, gdy w Europie i w USA dochodziło tylko do 15 st.C, może spowodować, że w tym roku padnie rekord topnienia lodu morskiego w obszarach w strefie Bieguna Północnego.
Rok temu topnienie lodu w Arktyce było dość słabe, za to o tej porze panowały niezmiernie silne upały, zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej. Lód z dekady na dekadę i tak staje się coraz cieńszy, bo oceany systematycznie aczkolwiek bardzo wolno nagrzewają się.
Zimny maj, zimniejszy jak na razie od kwietnia sygnalizuje nam W środkowej Europie i w Polsce, że było bardzo ciepło w Arktyce. W drugiej dekadzie miesiąca sytuacja nieco uspokoiła się. Na dworze jest teraz cieplej o 7-10 st.C niż w pierwszej dekadzie, wyjątkowo bardzo chłodnej jak na ostatni wiosenny miesiąc roku. Ale upałów nie ma w maju u nas w kraju. Było kilka dni cieplejszych przekraczających 20 st.C, ale ochłodzenie ponownie wraz z trzecią dekadą powróciło. Ale teraz i w Arktyce jest wyraźnie zimno. A więc, gdzie się podziało to ciepło?!
Druga dekada maja przyniosła z sobą obfitsze opady deszczu w Europie, zwłaszcza w środkowej i zachodniej, a także w USA we wschodniej części, gdzie wystąpiły bardzo gwałtowne powodzie. Sytuacja meteorologiczna diametralnie się zmieniła. Pytanie, czy susza dobiegła końca? Trudno powiedzieć.
Rys. 2 Opady deszczu w mm/h. 23 maja 2019 r.
Zobaczymy jakie będą miesiące letnie i jesienne, wtedy dopiero będziemy mogli ocenić czy 2019 to był rok bardziej mokry czy bardziej suchy. Bardziej chłodny czy bardziej ciepły. Jeszcze trzeba wziąć pod poprawkę, że dla Ziemi to zbyt mało byłoby gdyby się okazało, że np. tylko w Europie był to bardziej mokry i chłodny rok i może jeszcze np. w Azji wschodniej, a resztę świata ogarnęła by całoroczna susza i upały.
Patrzymy tylko na Polskę, ewentualnie co niektórzy z nas ambitniejsi na Europę, a systemu klimatycznego planety to nie obchodzi. W zeszłym roku pomimo suszy i upałów w Europie, w Indiach czy w Azji płd-wsch były uciążliwe powodzie i nieco chłodniej niż zazwyczaj. W tym roku latem może być na odwrót. Jednak ocenimy tegoroczną sytuację klimatyczną jak skończy się grudzień.
https://climatereanalyzer.org/wx/DailySummary/#t2
https://climatereanalyzer.org/wx/DailySummary/#prcp-tcld-topo
Thanks for the info! I would like to share it with my colleagues of https://uautonoma.cl/
Proszę bardzo. Choć to jest informacja już nieaktualna z maja 2019.