Co po 2030 roku? Co po 1,5 stopnia Celsjusza?

Mam wrażenie, że nauka jako abstrakcja dla wielu ludzi jest spychana na margines. Naukowcy ludziom powiedzieli, w tym politykom, że mamy najmniej 12 lat czasu na to aby zredukować emisje o 45 % tak by nie przekroczyć 1,5 st.C względem okresu preindustrialnego. Dalej jednak będziemy emitować gazy cieplarniane do atmosfery.

W ciągu 20 lat, od 2030 do 2050 r. emisje muszą spaść z 55 % do 0 %. I prawdopodobnie nie dopuścić do przekroczenia 2 st.C w 2050 r. Tak zakłada specjalny raport IPCC o 1,5 st.C. Nie jest jednak jasno oszacowany okres 2030-2050. A to właśnie ten okres będzie kulminacyjny dla całej planety.

Co po 1,5 st.C? Jak zareaguje system klimatyczny? Badania dalsze są konieczne by dokonać analizy stopnia adaptacji i mitygacji. Jest to bardzo ważne jak zaplanować i zaprojektować infrastrukturę przeciwko zmianie klimatu. Nie wiemy dokładnie jak zareaguje system klimatyczny po 2030 r.

Ludzie powinni być w szerokim zakresie przygotowani do nadchodzących zmian. Powinni być wyedukowani. Zadaniem naukowców popularyzatorów wiedzy o systemie klimatycznym Ziemi jest jak najprostszy przekaz wiedzy. Taki przekaz aby nie było paniki w społeczeństwie. To bardzo trudne zadanie, ale jest wykonalne.

Spora część mediów wprowadza niepotrzebny chaos i zamęt intelektualny. Często nie poparty konkretnymi wynikami badań. Jeśli ludzkość nie będzie racjonalnie informowana o zmianie klimatu, czeka ją tragiczny los, co pociągnie za sobą wymieranie licznych gatunków.

Wiedza o klimacie i przyrodzie powinna stać się naszym orężem. I to jest główne zadanie klimatologów i także ekologów jako popularyzatorów wiedzy. Politycy powinni dostosować się do wskazówek naukowców i podjąć już teraz poważne zadania dekarbonizacja swoich gospodarek narodowych, tak by po 2030 r. nie byli zaskoczeni.

Aby cywilizacja nasza przetrwała musi dokonać radykalnej przebudowy, również pod względem produkcji, jak i konsumpcji. Wszystko się dopiero zacznie po 2030 r. A czy na lepsze czy na gorsze wszystko zależy od nas.

http://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/ocieplenie-o-1-5-stopnia-specjalny-raport-ipcc-308

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *